Wilgoć to niewidzialny wróg budynków, której wpływ może być szkodliwy nie tylko dla samej elewacji i konstrukcji, ale również przebywających wewnątrz osób. Dlatego wielu zarządców i właścicieli budynków decyduje się na ich zabezpieczenie przed wilgocią i opadami atmosferycznymi. Hydroizolacja polega na wykorzystaniu różnych metod i technik w celu stworzenia lub wzmocnienia powłok zewnętrznych, które będą przeciwdziałać wnikaniu wilgoci. W naszym krótkim wprowadzeniu przyglądamy się hydroizolacji z bliska – podpowiadamy jak może zostać wykonana, jaka jest jej spodziewana skuteczność oraz jakie typy budynków można za jej pomocą osłonić.

Przed czym chroni hydroizolacja?

Osłanianie budynków przed wilgocią ma na celu przeciwdziałanie szkodliwym konsekwencjom, do jakich woda może doprowadzić. Przede wszystkim – budynki poddane hydroizolacji są odporne na pojawienie się grzybów, pleśni, a także na rozwój korozji w obrębie elementów metalowych. Tym samym pomagają utrzymać konstrukcję w stanie niezmienionym, gwarantując jej stabilność przez długi czas.

Metody wykonywania hydroizolacji

Wyróżniamy kilka metod wykonywania hydroizolacji, wśród których trzy są szczególnie popularne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od typu budynku, rodzaje elewacji, stopnia narażenia na wilgoć oraz innych, w każdym wypadku indywidualnie ustalanych, czynników.

Pierwszą metodą jest stosowane elastycznych membran hydroizolacyjnych, które można kleić lub zgrzewać. W ten sposób powstaje trwała i szczelna bariera okrywająca elewację budynku. Stosuje się także powłoki polimerowe, również aplikowane na powierzchni elewacji. Popularnym rozwiązaniem jest też iniekcja, polegająca na wprowadzaniu w strukturę elewacji substancji przeciwdziałających wnikaniu wody.

Spodziewana skuteczność hydroizolacji

Poziom skuteczności hydroizolacji zależy od różnych czynników – wykorzystanych materiałów i sprzętów, doświadczenia osób wykonujących hydroizolacje oraz możliwości jakie oferuje dany budynek. Prawidłowo wykonana hydroizolacja będzie trwałym zabezpieczeniem na wiele lat, w wielu przypadkach nawet na okres 10 lat lub więcej.

Na jakich budynkach można wykonać hydroizolację?

Wykonanie hydroizolacji warto rozważyć w przypadku każdego nowopowstającego budynku, przynajmniej względem jego fundamentów. Najczęściej stosuje się ją w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, urzędy), biurowcach, budynkach komercyjnych (hotele, restauracje, centra handlowe) oraz budynkach przemysłowych (hale magazynowe i produkcyjne).

Hydroizolacja – cena

Koszt wykonania hydroizolacji jest zawsze ustalany indywidualnie względem konkretnego zlecenia. Wysokość opłat może różnić się w zależności od metody, wykorzystanych środków oraz regionu i panujących na jego terenie stawek. Ponadto odmiennie wygląda cena hydroizolacji fundamentów, elewacji, balkonu i tarasu. Standardowo ustala się wysokość ceny względem jednego metra kwadratowego, która może wynosić od 100 do nawet 300 lub 400 zł. Opłaty te uwzględniają zarówno wykorzystane materiały jak i robociznę dla wykonawcy.